Aktualny czas: 09-29-2020, 05:55 PM Witaj! (LogowanieRejestracja)

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zadanie - wycinanie obiektu + edycja kolorów obrazu + światła
10-22-2016, 04:29 PM,
Zadanie - wycinanie obiektu + edycja kolorów obrazu + światła
Kursanci,

podsyłam zadanie do wykonania.

Celem ćwiczenia jest:

- doskonalenie umiejętności wycinania przy pomocy narzędzia piórko
- umiejętność korzystania z opcji dopasowania obrazu
- umiejętność pracy na maskach
- posługiwanie się gradientami

Czas potrzebny do wykonania ćwiczenia: ok 15 minut

Najważniejsze aspekty:

- dokładność wycinania
- cierpliwość
- dostrzeganie błędów podczas wycinania

Polecenia do wykonania:

1. Otwieramy nasze zdjęcie samochodu w Photoshopie.
2. Duplikujemy warstwę (Ctrl+J) naszego tła oraz zmieniamy jej nazwę na "tlo czarno-biale".
3. Obecnie mamy dwie warstwy tła, dlatego ukrywamy dolną warstwę klikając w "ikonę oka" w panelu warstw. Widoczna powinna zostać warstwa "tlo czarno-biale"
4. Upewniamy się, że w panelu warstw mamy zaznaczoną warstwę "tlo czarno-biale" ponieważ na niej będziemy pracować.
5. W przyborniku narzędzi po lewej stronie wybieramy Pióro (P) i naszym zadaniem jest obrysować samochód - ważna tutaj jest dokładność, obrysowujemy samochód, polecam zrobić to z zapasem 1,2 pixeli na tle, ponieważ jeśli nawet zaznaczymy kawałek tła to później na maskach możemy je ukryć.

Ad5. Jak wykonać poprawnie obrysowanie?

1) Najpierw obrysowujemy cały samochód, łącznie z bagażem na dachu oraz oponami, ale bez cienia pod samochodem
2) Pamiętamy, aby zakończyć obrysowanie klikając w pierwszy punkt z którego rozpoczęliśmy obrysowywać
3) Następnie obrysowujemy dalej narzędziem Pióro (P) miejsca których chcemy się pozbyć, czyli będą to prześwity pomiędzy barierkami przy bagażu, pole przy lewym tylnym zderzaku oraz żółte pola na naszych szybach. Jak to zrobić? Wystarczy, że gdy mamy zamknięty obrys piórem klikniemy w dowolnym innym miejscu i tworzy nam się osobna kolejna krzywa. Obrysowujemy te powierzchnie. Ciągle pamiętamy o dokładności.
4) Gdy mamy utworzone krzywe to z przybornika po lewej rozwijamy ikonkę Pióra (P) poprzez kliknięcie na nią PPM (Prawy przycisk myszy) i wybieramy narzędzie do konwertowania kształtów.
5) Następnie musimy zaznaczyć wszystkie nasze krzywe. Robimy to w następujący sposób: Klikamy gdzieś na obszarze roboczym i trzymając LPM tworzymy ramkę, zaznaczenie zwał jak zwał na wszystkich elementach. Można to porównać do zaznaczania ikonek na pulpicie gdy nam się nudzi. Po prostu musimy objechać wszystkie elementy.
6) Gdy mamy je zaznaczone klikamy PPM na zaznaczeniu, rozwija nam się menu do wyboru i wybieramy opcję "Utwórz zaznaczenie"
7) Następnie musimy utworzyć warstwę z zaznaczenia, wystarczy powielić warstwę skrótem (Ctrl+J). Ukrywamy warstwę tła w naszym module warst, aby sprawdzić czy poprawnie wycięliśmy samochód. Zmieniamy nazwę warstwy na "samochod" -> patrz screen1.jpg

6. Włączamy znów warstwę "tlo czarno-biale"
7. Upewniamy się, że w panelu warstw mamy zaznaczoną warstwę "tlo czarno-biale" i przechodzimy do menu: Obraz -> Dopasowania -> Czarno-białe lub skrót klawiszowy (Alt+Shift+Ctrl+B). Ustawiamy parametry tak abyśmy byli zadowoleni. Jak to wygląda u mnie? Screen2.jpg
8. Mamy zmienione tło. Klikamy na warstwę "samochod". Przechodzimy do menu Obraz -> Dopasowania -> Poziomy i zmieniamy według uznania parametry. Ja lekko przyciemniłem ciemne elementy, oraz rozjaśniłem jasne. Screen3.jpg
9. Zmieniam kolor samochodu, tutaj jest dowolność. U mnie wyglądało to tak: wybieram w menu Obraz -> Dopasowania -> Mix kanałów (10 opcja od góry. Patrz Screen4.jpg
10. Stworzymy teraz imitację świateł. W tym celu tworzymy nową czystą warstwę (Shift+Ctrl+N). Nazywamy ją światła.
11. Potrzebne będzie nam narzędzie Gradientu (G). Wybieramy u góry pod menu opcję Gradient radialny (2 ikonka) oraz musimy edytować nasz gradient, w tym celu klikamy LPM na prostokąt obok ikonek który pokazuje nam jaki mamy obecny gradient. Klikamy i pokazuje nam się edycja gradientu. Nasz gradient powinien wyglądać następująco. Dolne znaczniki powinny mieć kolory białe #ffffff. Górny lewy krycie 100%, górny prawy krycie 0%. Zatwierdzamy enterem, lub dajemy Ok.
12. Upewniamy się, że mamy w panelu zaznaczoną warstwę "swiatla". Nakładamy gradient radialny na naszych tylnych lampach. Poprzez kliknięcie na miejscu w lampie oraz przeciągnięcie w którymś kierunku aby powstał gradient radialny.
13. Klikamy dwukrotnie w panelu warst na warstwę światła lub PPM i wybieramy z menu rozwijanego opcje Mieszania warstw. Nakładamy kolor. W moim przypadku to #ffffbf. Patrz Screen5.jpg
14. Tworzę nową warstwę (Shift+Ctrl+N). Nazywam ją "swiatla2"
15. Robię na niej kolejne dwa gradienty na lampach. Tym razem zdecydowanie mniejsze. Jest to imitacja punktu z którego wychodzi światło. Tym razem będą to białe białe punkty, wiec nie nakładamy na nie koloru.

Efekt finalny -> Screen6.jpg

W razie pytań proszę pisać wiadomość prywatną na forum.

Link do pobrania zdjęcia: http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normaln...garbus.jpg

Link do screenów: https://we.tl/epYIUnnxvq
Odpowiedz
10-23-2016, 12:16 PM,
RE: Zadanie - wycinanie obiektu + edycja kolorów obrazu + światła
Robiłam wszystko według punktów a zaznaczone wszystkie luki zostały takie jakie były Sad
Co robię źle ?
(wiem, że jest niedokładnie obrysowane ale robię to już któryś raz i zaznaczyłam teraz na szybko) Angry

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
10-23-2016, 03:52 PM,
RE: Zadanie - wycinanie obiektu + edycja kolorów obrazu + światła
(10-23-2016, 12:16 PM)Małgorzata Szaruga napisał(a): Robiłam wszystko według punktów a zaznaczone wszystkie luki zostały takie jakie były Sad
Co robię źle ?
(wiem, że jest niedokładnie obrysowane ale robię to już któryś raz i zaznaczyłam teraz na szybko) Angry

Proszę, wrzuc na http://imgur.com/ screena lepszej jakości Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum Vedius | Wróć do góry | | Wersja bez grafiki | RSS